Od 11 listopada Polska jest w amerykańskim programie bezwizowym. Oznacza to, że do Stanów Zjednoczonych Ameryki Polacy mogą pojechać na 90 dni nie posiadając wizy w celach turystycznych lub biznesowych. Nie oznacza to jednak, że można to zrobić bez żadnych formalności.
Wyjazd do USA nie jest taki prosty jak do krajów UE. Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu, biletu powrotnego z USA (lub biletu na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA) oraz ESTA.
ESTA jest elektronicznym zezwoleniem na wjazd na teren USA. Wniosek o wydanie tego dokumentu należy złożyć przed wyjazdem, co najmniej 72 godziny przed wylotem, ponieważ tyle czasu średnio zajmuje jego rozpatrzenie. Do wypełnienia wniosku potrzebne jest posiadanie paszportu oraz karty kredytowej. Wniosek można znaleźć na stronie Visa Waiver Program. Ważność pozwolenia trwa 2 lata lub do końca ważności paszportu.
Korzyścią wyrobienia ESTY do USA jest na pewno jej cena. Kosztuje ona tylko 14 dolarów – w przeciwieństwie do wizy, która wyrobienie kosztuje aż 160 dolarów. Trzeba jednak pamiętać, że złożenie wniosku nie jest formalnością – może zostać odrzucony. Powodów może być wiele, takie jak np.: kryminalna przeszłość lub wcześniejsze problemy z migracją. Możemy także zostać zatrzymani przez celników na granicy, jeżeli nabiorą oni podejrzeń co do powodu naszego przyjazdu. Warto jest zaopatrzyć się wtedy w dokumenty potwierdzające rzeczywisty cel podróży, jak np.: ubezpieczenie turystyczne lub potwierdzenie wynajmu samochodu.
ESTA do USA na pewno ułatwia podróże do USA, ale nie jest odpowiednia dla wszystkich podróżnych. Wyrobienie wizy jest lepszym wyborem dla osób, które:
• otrzymały odrzucenie wniosku ESTA,
• chcą przebywać w USA dłużej niż 30 dni,
• podróżują do USA jako przedstawiciele mediów,
• mają w planach uczęszczać do szkoły na terenie USA,
• nie są objęte programem bezwizowym.