Wizy do USA, Wniosek o wizę do USA, Formularz do USA

Wiza do Stanów Zjednoczonych

Wiza do USA – nadal pożądana?

Powodów, przez które wiza do Stanów Zjednoczonych nie traci na popularności jest naprawdę wiele. USA to czwarte co do wielkości powierzchni państwo i największy kraj imigracyjny na świecie. Różnorodność tego miejsca jest często uznawana za jego największy atut. Stany Zjednoczone to drapacze chmur, ale także pustynne drogi, tropikalne wyspy, czy zapierające dech w piersiach parki narodowe. Chyba każdy z nas słyszał o Empire State Building, Statule Wolności, Wall Street, Central Parku, czy najstarszym na świecie Parku Narodowy Yellowstone. Niewątpliwie Stany Zjednoczone są krajem atrakcyjnym pod względem turystycznym, ale wiele osób podróżuje tam w celach biznesowych. Dla Polaków jest to także miejsce, do którego wyemigrowała część ich rodzin i znajomych. Wyjazdy biznesowe i turystyczne do USA cieszą się większą popularnością, chociażby przez korzystniejsze ceny biletów lotniczych. Takie podróże wiążą się jednak z załatwieniem wymaganych formalności.
Obywatele krajów zakwalifikowanych do Programu Ruchu Bezwizowego, w tym Polski, mogą podróżować do USA z E-wiza (ESTA). Wszystkie osoby przyjeżdżające do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego co najmniej 72 godziny przed podróżą muszą uzyskać autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży. Takie zezwolenie jest ważne 2 lata od daty wydania, na pobyt do 90 dni.
Można również ubiegać się o wizę konsularną, która jest przeznaczona dla turystów, studentów, osób podróżujących w celach służbowych. Zostaje ona wydana po rozmowie z konsulem i to on podejmuje decyzję o długości pobytu i ważności wizy do USA.

Wniosek o wizę do USA – jak się ubiegać, jakie są wymagania?

Uzyskanie nieimigracyjnej wizy do USA wymaga osobistego spotkania i rozmowy osoby ubiegającej się o wizę, z konsulem w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych. Od przebiegu rozmowy uzależnione jest uzyskanie wizy. Przyznawana jest ona z reguły na 10 lat i pozwala na nieograniczoną ilość wjazdów. W czasie procesu ubiegania się o wizę do USA należy:

• Ustalić jaki rodzaj wizy odpowiada celowi Twojej podróży
• Wypełnić formularz do USA DS-160
• Wnieść opłatę wizową za rozpatrzenie wniosku
• Umówić się na rozmowę z konsulem
• Zgłosić się do Ambasady/Konsulatu w wyznaczonym terminie
• Odebrać paszport z wizą do Stanów Zjednoczonych

Formularz do USA, wniosek wizowy – samodzielnie czy zlecać?

Formularz o wizę do USA lub ESTA można wypełnić samodzielnie. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i dobrej znajomości angielskiego. Na samodzielne wypełnienie wniosku o wizę do USA warto poświęcić około 2 h, ponieważ mniej więcej tyle trwa jego uzupełnienie. O pośrednictwie wizowym mogą pomyśleć osoby, dla których problemem będzie skompletowanie i wypełnienie dokumentów w języku angielskim. Pośrednik pomoże także w ustaleniu odpowiedniego typu wizy oraz umówi na rozmowę z konsultantem. Taka usługa sprawi, że cały proces przebiegnie sprawnie i zminimalizuje stres związany z płatnościami. Wiza do Stanów Zjednoczonych i Esta do USA ciągle cieszą się dużą popularnością i choć system starania się o wizę ulega ulepszeniom to nadal jest dosyć skomplikowany dla osób, które nie są zaznajomione z tematem.